Çalışma Saatlerimiz: Pts - Cts - 09:00 - 18:00, Pazar Günleri Kapalı
0212 231 00 00
Blog

AROMATERAPİ İLE GELEN RAHATLIK- Aromatherapy

AROMATERAPİ İLE GELEN RAHATLIK

Aromatherapy

Aromaterapi
, bir insanın duygusal ve fiziksel sağlığı ile uyumunu arttırmak için esansiyel yağlar ile hidrozollerin kullanımıdır. Konsantre edilmiş esanslar, genellikle damıtma denilen bir süreç sonunda bitkilerden elde edilirler. Bu süreçte, bitkiler imbik denilen bir kapta ısıtılırlar, böylece bitkideki aromatik yağlar bitkiden buhar olarak ayrılır, buhar da sonradan soğutulur ve sıvı durumuna getirilir.
Esansiyel yağ, bitkinin değerlerini ve karakteristik kokusunu korur. Aromaterapi kimya, botanik ve fizyoloji bilimlerinin esansiyel yağ harmanlama sanatı ile bir kombinasyonudur. Organik kimyasal bileşenlerin iyileştirici etkileri soluma yoluyla ya da esansiyel yağların ve hidrozollerin doğrudan uygulanması yoluyla sağlanır.

Aromaterapinin merkezi uygulama temaları arasında şunlar vardır:
Zihin ile beden arasındaki bağlantı
Botanik tedavilerin insan sağlığı üzerindeki güçlü etkisi.
Doğanın bir parçası olarak, iyileştirici bir bilimin esansiyel yağ araçları, uygulama ve solunum olarak, bir insanın tüm varlığını etkiliyor ve hayati sağlık ve esenlik sağlıyor gibi görünüyor.

Bir iyileştirme biçimi olarak aromaterapi pratiği, iyi bir şekilde algılanmıştır ve bütün bilim dallarında olduğu gibi, ne kadar çok uygulanırsa o kadar çok yeni keşif yapılacaktır. Aromaterapideki son gelişmeler arasında aroma terapistler için eğitim, pratik ve sertifika için katı standartlar uygulanması fikridir.

Esansiyel yağ kalitesi
Esansiyel yağın kalitesi, bitkinin yaşı, hasat edilme zamanı, toprak ve su şartlarından etkilenir, bu yüzden aroma terapistlerin yağları güvenilir kaynaklardan edinmeleri çok önemlidir. Sadece aromaterapi amaçları için saf, doğal ve manipüle edilmemiş yağlar kabul edilebilir.

Esansiyel Yağlar ve İnsan Bedeni
Aroma terapistlerin insan bedeni hakkında ve onun birbiriyle bağlantılı sistemleri hakkında bilgileri vardır. Esansiyel yağlar, hastaları iyileştirmek için soluma ve uygulama yoluyla kullanılıyorlar.

Soluma yoluyla moleküller kan dolaşımına, kan dolaşımı yoluyla akciğerlere ve burun deliklerine doğru emilirler. Buhar beynin hissetme ve duygulardan sorumlu bölümü olan limbik sisteme de seyahat eder.

Vücudun Dışına Uygulama esansiyel yağlar cilt koşullarını dengelemek ve de kaslar ile iç organları iyileştirmek için kullanılırlar.

Güzellik terapistleri alanında Esansiyel yağlar cilt koşullarını iyileştirmek, kasları gevşetmek ve genel esenlik ve rahatlık hisleri vermek için kullanılır.
Bunlar çoğunlukla susam yağı, Avustralya fıstığı yağı, kaysı çekirdeği ya ve diğer yağlarla seyreltilirler ya da bir tedavi banyosuna ya da buharlaştırıcıya 1-3 damla eklenerek ya da yüz tedavisi için sıcak havluya eklenerek yapılabilir güzellik salonu ya da SPA’ da.

Yağları harmanlama
Yetenekli bir kozmetolog/terapist, müşteri profiline uyacak yağı seçmek ya da yağlar harmanını geliştirmek için müşterisi ile çalışacaktır. Esansiyel yağların hem estetik olarak hem de mevcut koşullarla başa edebilmek ve altta yatan problemleri çözebilmek için birlikte iyi çalışması gerekiyor.
Mesela kas ağrısı şikayeti olduğunda terapist/ kozmetolog, sadece kas gerginliğini rahatlatmak için değil, aynı zaman da müşterinin zihinsel ve duygusal bölümlerini de etkileyecek bir esansiyel yağlar harmanı yapması gerekir, böylece kas gerginliğine neden olan stres ya da zihinsel baskıdan da kurtulabilir müşteri.

Aromaterapi ile Kendine Bakım
Esansiyel yağlar, şu gibi durumlarda evde soluma ya da uygulama yoluyla kullanılabilirler: soğuk algınlığı, stres, kas ağrıları, küçük ilk yardım ihtiyaçları, güzellik ve vücut bakımı.
Bu yağlar evde kullanılacaksa bir difüzör önerilmektedir.
Esansiyel yağların solunmasının, hatıraların ve duyguların hatırlanmasını tetiklediği düşünülüyor. Böylece bütün sistemde pozitif tepki tetikleniyor. Mesela portakal kokusu, yazı ve boş zamanı hatırlatıyor, sonrasında portakal kokusu mutluluğu, tasasız rahatlama, tazelik ve hazzı tetikleyecektir. Birçok esansiyel yağın bileşimi ve kombinasyonu yüzünden belirli esansiyel yağların masajı veya solunması rahat ve tetikleyici bir etki ya da rahatlık hissi ile tam esenlik durumu yaratabilir. Solunan yağlar vücudu kan dolaşımı sayesinde dolaştığından bu düzenli kullanım, bütün vücudun uyumunu olumlu biçimde etkileyebilir.

Esansiyel Yağların Uygulama Yoluyla Kullanımı
Bunlar genellikle banyolarda, ev bakımında vücut ve yüz bakım ürünlerinde ve güzellik salonları ile SPA’ larda masaj terapileri, yüz ve baş masajlarında ve de önceden bahsedildiği gibi sıcak baskılarda kullanılırlar.

Esansiyel Yağları günlük yaşamda kullanma: (evde ve güzellik salonlarında/SPA)
Banyo Sıcak suyla dolu bir küvete 5 damla esansiyel yağ ekleyin. Suyu karışımın iyice yayılabilmesi için elinizle karıştırın. 10-20 dakika arasında suyun içinde bekleyin.

Vücut Losyonu ya da Yağ
Kokusuz bir vücut losyonuna ya da yağa yarım ya da bir kaşık esansiyel yağ ekleyin ve vücudunuza masaj yaparak sürün.

Yüz Tonikleri
Dr. Baumann Bionome SPA (yüz ve vücut tonikleri)
Naneli Vücut Toniği- Tetikleyici, rahatlatıcı, dekonjestan ve kasılmalara karşı.
Portakallı Vücut Toniği- Canlandırıcı, taze, kasılmalar karşı ve mutluluk hissi veriyor.
Güllü Vücut Toniği- Rahatlatıcı, gevşetici, esenlik hissi veriyor.

Mumlar
Bir mum yakın ve balmumun erimesini bekleyin. Seçtiğiniz esansiyel yağdan eriyen balmumuna bir iki damla esansiyel yağ ekleyin (yanıcı fitillerden kaçının).

Pamuk Topları
Kokuyu yaymak için pamuk toplarına bir iki damla esansiyel yağ koyun. Lavanta rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Difüzörler odanızda harika kokular ve iyi hisler uyandırmak için kullanılırlar.

Çekmeceler ve raf bölmeleri
Pamuk toplarına en sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla sürün ve raf bölmelerini ovalayın. Yağ kuruyana kadar bezle herhangi bir temastan kaçının. Fesleğen ve çam mutfak dolapları için iyidir.  

Potpuri
En sevdiğiniz potpurilerinizin solgun kokusunu 3 damla esansiyel yağla yeniden canlandırın (Yağı dağıtmak için karıştırın).

Oda Spreyi
Her bardak ılık ya da sıcak suya 4 damla koyun, bir imbik alıp esansı havada dağıtın. Tahta mobilyalarınızla temas etmesine izin vermeyin.
(Cilt uzmanınıza ya da Güzellik Salonu/SPA uzmanınıza danışın.)

Esansiyel yağlar ve Yaygın Problemler:

·   Akne- Bergamot, çay ağacı yağı, sardunya, lavanta, lemongrass- Yüz masajında ya da soğuk kompreslerde kullanın.

·   Bel ağrısı- Sarı papatya, okaliptüs, lavanta, melisa, biberiye- Aromaterapi masajı

·   Selüloit- Portakal ve üzün meyvesi- İki ila beş damlayı banyo yağınıza ekleyin ve susam yağı ile karıştırın ve etkilenmiş bölgelere sıkıca masaj yapın.

·   Soğuk ve öksürük- Okaliptüs, nane ruhu, lavanta, biberiye, sandal ağacı. Yumuşak boyun masajı, soluma ve banyo suyuna ekleme.

·   Kepek- Lavanta, biberiye, servi. Kafa derisi masajında ve şampuanlarınızda kullanın.

·   Depresyon- Lavanta, portakal, melisa, sardunya. Vücut ve ayak masajınızda kullanın ve banyo suyuna ekleyin.

·   Egzama- Lavanta, sandal ağacı, servi, sardunya. Banyo suyuna ekleyin (yama testinden sonra.)

·   Baş ağrıları- Lavanta, nane ruhu, gül, biberiye, sarı papatya. Omuzlara, boyuna ve yüze nazikçe masaj yapın.

·   Uykusuzluk- Lavanta, neft yağı. Boynunuza hafifçe masaj yapın, iki ila beş dalma yağı banyo suyuna ekleyin ya da bir pamuk topluna iki damla ekleyin ve yastığınıza sürün.

·   Kas Ağrısı- Lavanta, biberiye, mercanköşk, okaliptüs. Etkilenmiş bölgeye masaj yapın, soğuk ya da ılık kompresler kullanın.

·   Mide bulantısı- Lavanta, portakal, nane ruhu- Mendil üzerinden iki damla soluyun.

·   Stres- Lavanta, lemongrass, portakal, neft yağı, yasemin. Vücut, boyun ve yüz masajı yapın ve esansiyel yağ ekleyip 15-20 dakika küvette oturun.

·   Varisli Damar- Servi ve sardunya- Damarların çevresine hafifçe masaj uygulayın ve soğuk kompres kullanın.

Hayatınıza esansiyel yağları sokmanız, sağlığınız, esenliğiniz ve tedavinizde bir milat sunmakta ve yaşamda hissi deneyimleri unutmamanızı sağlamaktadır.

(Yukarıdaki bilgiler için aşağıdakilere teşekkür ederiz:

·   Tamamlayıcı Tıp Ansiklopedisi

·   Alternatif Sağlık Bakımı için kapsamlı bir rehber ve Sağlık, Seks ve Uzun Ömür için Tao. Dantel Reid’ in antik yöntemlere pratik ve modern bir yaklaşımı.

·   Wikipedia)

SAĞLIKLI VE MUTLU BIONOME GÜNLER

Leyla İnanır